Lazer ile İz (Skar/Yara) Tedavisi
Lazer ile Akne, Yara, Yanık, Ameliyat, Jilet İzi Nasıl Tedavi Edilir?


Lazer ile iz tedavisi, iz yok etme, lazer iz düzeltme adına tıpta izleri tamamen geçirebileceğine dair garanti veren bir yöntem yoktur. Ancak derideki izin oluşumuna, özelliklerine göre lazerle tedavileri tamamen geçme ihtimali vardır. Fraksiyonel lazer ile deriden kabarık izler yumuşatılabilir, deri seviyesine indirilebilir, kızarıklıkları düzeltilebilir, olgunlaşmış izler dahi daha iyi hale getirilebilmektedir. Yine yanığa bağlı meydana gelen sekellerin azaltılmasında, greftlerin yumuşatılmasında, çatlak tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.

İzler (skarlar); değişik sebeplerle, vücudun değişik bölgelerinde, ortaya çıkabilirler, estetik açıdan bizi rahatsız edebilirler. Deri bütünlüğünü bozan her durum izle iyileşir. Cildimizin sadece en üst tabakası kendini yenileme kabiliyetine sahiptir. Bu tabakanın altında olan yaralanmalar mutlaka iyileşecektir.

Estetik cerrahide de izlerin kalma riski nedeni de göz önünde bulundurulduğunda; ilk önce ameliyatsız tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi, lazer sistemlerinin denenmesi, daha iyi bir yol sağlar.

Jilet İzlerinin Durumu

Jilet izleri çok belirsiz, ya da cerrahi olarak dahi müdehale ile çıkartılamayacak durumda bulunabilir. Bu durumda fraksiyonel lazerle jilet izi tedavisi yapılabilmektedir.

Fraksiyonel Lazerle İz Tedavisi

Skar, yara oluşumlarının zaman aşımına uğramadan tedavi edilmesi önemlidir. Skar, yara tedavilerinde ameliyat gerektirmeyen bir durum varsa ya da yapılacak cerrahi sonrası kalan izleri fraksiyonel lazer ile daha iyi hale getirmek mümkündür. Lazerle iz tedavileri minimum 3-5 seans gerektirir. Tedavi aralıkları ortalama 4 haftadır. Her uygulamada yüz bölgesinde 4 ile 5 gün vücut bölgesinde 15 gün kadar kabuk ya da pullanma oluşur. Bu pullanma döküldüğünde cilt çok daha pürüzsüz bir hale gelir. Zaman geçtikçe iyileşme devam eder ve sadece 1 seansta dahi fayda sağlanabilir. Bu şekilde tekrarlayan aralıklarla yapıldığında izler daha homojen, yumuşak, deriye yakın bir görünüme kavuşur. Lazerle iz tedavisinde başarı oranları mevcut izin durumuna bağlı olarak değişir. Tedavide jilet izlerinde sayıca bir azalma olmayacak ancak izin görünürlüğü ve belirginliği azalacaktır. Deriden kabarık izler deri seviyesine inecek, iz solacak, yumuşayacak, düzelecektir veya kabul edilebilir bir hale gelecektir. Akne izlerinde ise; lazer ile akne izi tedavisiyle sorun daha kolay çözülerek, olumlu yönde farklılıklar gösterebilir.

  1. ANASAYFA
  2. HAKKIMIZDA
  3. İLETİŞİM

Bu site Sağlık Bakanlığı "Bilgilendirme ve Tanıtım Faaliyetleri" yönetmelikleri esas alınarak yapılmıştır. Bu sitedeki tüm içerik yalnız bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler sağlık personelini temsil etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.

Copyright © 2017 All Rights Reserved.