Menü

Cilt Lekeleri Nasıl Ele Alınmalıdır?

Afrodit Poliklinik Blog

Cilt Lekeleri Nasıl Ele Alınmalıdır?

Leke tedavilerinde en önemli şey ,öncelikle lekenin teşhisini doğru uygulama olmalıdır. Birbirinden çok farklı özelliğe, sebebe ve tedaviye sahip çok farklı leke tedavi secenekleri bulunmaktadır. Leke problemini doğru bir cilt bakım rutini ile önleyebilir, leke tedavisinde etkinliği kanıtlanmış sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz. Günümüzde en çok şikâyet edilen cilt sorunlarından biri de lekelerdir. Nedeni ister güneş, yaşlılık, hamilelik, hormon tedavisi ve ya doğum kontrol hapları olsun, cilt lekeleri oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Leke problemleri beyaz tenlilerde olduğu kadar da koyu tenlileride risk altına almaktadır.Ozon tabakasının giderek hasar görmesi hepimizin ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalması anlamına geliyor.Leke tedavisinin en önemli adımı sorunun kaynağına inmektir. Cildin daha çok melanin cilde kahverengi rengini veren madde üretmesine, yani hiperpigmentasyon problemine neyin neden olduğunu bilmek, tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Lekenin en çok görülen bölgeleri?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte vucudun her bölgesinde görülebilir. Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasallarla en cok temas eden bölgeler olması sebebiyle eller ,yüz boyun ve dekolte leke probleminden en çok etkilenen yerlerdir.

Güneş lekesine karşı neler yapmalıyız?

Güneş lekesi şikâyeti olanların düzenli olarak yaz, kış güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Koruyucunun en az 30 faktörlü olması ve gün içinde 4 saatte bir tazelemeyi ihmal etmemeleri de çok önemli. Ayrıca güneş kremi sürseler bile çok fazla direkt güneşe maruz kalmamaları, gölgede durmaya özen göstermeleri, şapka, gözlük kullanmaları gerekir. Güneş koruma faktörü olan fondöten veya pudra kullanabilirler. Böylece hem lekeler kamufle edilmiş hem de tedavi desteklenmiş olur.

Ciltteki Leke Sorunları

Cilt lekelerinin tedavileri lekenin cinsine göre değişmektedir. Leke tedavisinde mutlaka Uzman Dermotolog doktorunun değerlendirmesi gerekmektedir.

COVİD-19 TEDBİRLERİ HEMEN REZERVASYON HEMEN ARA