Erkeklerde Özel Epilasyon Stratejileri

Afrodit Poliklinik Blog

Erkeklerde Özel Epilasyon Stratejileri

Her sorun doğru stratejiler uygulandığında medikal estetik anlamında çözüme ulaşması sürpriz değildir. Aslında hayata baktığımız zaman da bu böyle değil midir? İşler karma karışık olduğunda kendimizi sakinleştirip, doğru plan geliştirerek emin adımlarla sorunları çözeriz. Gelişmiş epilasyon sistemlerinde de mühim olan; doğru kıl yapısı ile cilt tipinin tanımlanarak doğru lazer çeşitleriyle epilasyon teknolojisinin uygulanmasıdır. Erkeklerle kadınların kıl yapılarının farklı olduğu göz ardı edilmediğinde ve fayda oranı yüksek teknolojilerin kullanılmasına, kıl yapısına uygun olan ve doğru seçilen sistemler tercih edilmesine dikkat edildiğinde; lazer epilasyon süreciniz size güvenli ve olumlu sonuçlar sağlayacaktır.

Son yıllarda erkeklerde sosyal yaşam gerekleri olarak lazer epilasyon uygulaması hızla artmaktadır. Günümüzde estetik ve sağlık açısından kıl sorunlarını çözmek isteyen erkekler lazer epilasyon da olmak üzere pek çok epilasyon sistemini deneyip, olumlu ve olumsuz sonuçlarla karşılaşmışlardır. Lazer epilasyonda erkeklerin olumlu sonuçlarla karşılaşmaları için lazer ve erkekler için lazer epilasyon hakkında önemli bilgiler sizleri bekliyor.

Lazer Nedir?

Çok güçlü pırıltılar oluşturan, yüksek enerji oluşturmak üzere tek noktada toplanabilen belirli bir dalga boyunda bir ışık demeti kaynağıdır. Çok yüksek yoğunluğa odaklanabilen, ışık enerjisinin medikal ve cerrahi alanlar dışında da kullanıldığı pek çok alan ve kullanım alanlarında da çok fazla çeşidi bulunmaktadır.

Evrensel Olarak Lazer Epilasyonun Güvenirliği ve Etkisi

Amerikalı Fizikçi Bilim Adamı, Theodore Maiman tarafından 1960 yılında icat edilen lazer sistemleri üzerinde; pek çok bilim adamı çalışma yapmış, daha sonra 1983 yılında Harvard Üniversitesi’nde çalışan Dr. Rox Anderson tarafından “selective phototermolyse” (seçici ışın termolizi) kuramı öne sürülmüştür. Sonraki yıllarda bu kuram üzerine lazer uygulamaları çok genişlemiş ve kullanım alanı yayılmıştır. Bu kurama göre lazer ışığı hedeflenen noktaya giderek yoğunlaşır, ama çevresindeki dokuya zarar vermez. 1983 yılında yapılan araştırma sonucu; lazerin iyonik etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü etkisi olmadığı görülmüştür. Gelişen teknoloji sayesinde lazer epilasyon uygulamaları günümüzde daha da güvenli olarak yapılmaktadır. Lazerin kanser yaptığına veya sağlığı etkileyecek şekilde radyasyon yarattığına dair hiçbir bilimsel kaynak yoktur. 1997 yılında; epilasyonda lazer uygulamalarının güvenilirliği, insan sağlığına zarar vermediği ve kılların azaltılmasındaki etkisi, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından da onaylanmıştır. Lazer ile ilgili yapılan araştırmaların birçoğu Amerika ve Avrupa’da gerçekleştirilmektedir. Lazerin icat edildiği ve geliştirildiği bu ülkeler; lazer epilasyon alanında gelişmiş bilgi birikimi ve teknolojiye sahiptir. Günümüzde pek çok menşeli lazer cihazı ve epilasyon sistemleri piyasada bulunmasına rağmen; Amerika ve Avrupa menşeli lazer epilasyon teknolojilerinin bilimsel açıdan ispatlanmış etkilerini ve güvenirliğini geçebilen sistem üretilememektedir. Bu açıdan bakıldığında; lazer epilasyon yetkisine sahip poliklinik ve muayeneler; Avrupa ve Amerika menşeli cihaz sistemleri uygulamalarını yürütmeleri, lazer parametrelerinin etkinliği ve güvenliği açısından önem arz etmektedir. Diğer bir açıdan bakıldığında da lazer epilasyon teknolojilerinin güncellendiği göz ardı edilmemeli; tedaviye yarar sağlayacak, yeni teknolojik gelişmeler tedaviyi uygulayanlar tarafından takip edilmelidir.


Lazer epilasyon nedir?

Epilasyon lazerlerinin bir milimetrenin milyonda biri olan nanometretik ışın hesaplarıyla, bayanlarda ve erkeklerde yüz ve vücuttaki istenmeyen tüy ve batıkları kalıcı bir şekilde yok edebilen medikal estetik tedavi şeklidir. 

Kıl keseciği nedir?

Kıl keseciği; ciltte üst derinin (epidermis) içeri çökmesiyle oluşmuş, tüyün alt bölgesini saran tüp biçimindeki kılıftır; diğer bir adıyla “kıl folikülü” denir.

Lazer Epilasyonun Tüylere Etkisi Nasıl Gerçekleşir?

Lazer epilasyon; lazer ışınların kıl kökünü hedef alarak, termoliz etkisiyle ısıya dönüşmesi sonucunda kılın oluştuğu keseceğini kotere ya da tahrip etmek üzerine kurulmuş sistemdir. Epilasyon lazerleri ışın ve dalga boyu çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Epilasyon tedavilerinde; Diode ve Alexandrite sistemleri lazerin kıl folikülüne ulaşması için yeterli dalga boyuna sahip olan sistemler olduğundan, sıklıkla tercih edilmektedir.
Alexandrite lazer; hızlı ve pratik bir lazer yöntemidir. 755 nm dalga boyuna sahip alexandrite lazer ışın çeşidi; melanin tarafından iyi tutulur. Bu nedenle; sadece açık cilt tipleriyle koyu köklere sahip kıl yapılarında kullanılabilir. Bu lazer sistemi, doğru seçilmiş kimselerde çok iyi sonuç verir. Fakat yüz gibi riskli bölgelerde tüy azalması yerine tüy artışına neden olabilir. Sırt, omuz, kol bölgeleri de bu lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerdendir. Bu yüzden bu bölgelerde daha çok diode lazer epilasyon tedavisi gerçekleştirilmesi; tetikleme riskini ortadan kaldırarak, tüylerin epilasyon tedavisinin başarıyla sonuçlanmasını sağlayacaktır.
Diode lazer; 810 nm diode ışın dalga boyu, hemoglobinde emildiğinden; Alexandrite lazere göre ciltte daha derine iner ve melanini görmez. Diode lazerin bu özelliği derinin renginden etkilenmeyerek; maksimum oranda epilasyon sağlar. Diode, cildin derinliklerine rahat inmesi derinde kıl bulunan bölgelerde avantaj sağlar. Dalga boyu uzun olduğu için koyu tenlerde bile rahatça uygulanabilen Diode lazer, bir kliniğin en önemli lazerlerindendir.

Erkeklere Lazer Epilasyon Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Bölgelere ve Tüy Yapısına Göre Lazer Epilasyon Çeşitleri

Erkeklerde epilasyon tercih edilen bölgeler sıklıkla sakal üstü, elmacık kemiği üstü, kaş arası, sırt, omuzlar, kollar, göğüs bölgesi, el üstü, kollar ve bacaklardır. Erkeklerde lazer epilasyon tedavi süreci oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Erkeklerde lazer epilasyon uygulama sonrasında öngörülen seans sayısı sonrasında uygulama bölgesinde kıl yoğunluğunda %90 lara varan azalmalar görülebilmektedir. Eğer isterseniz; lazer epilasyon 2-3 seans uygulanarak ile kılların tamamen yok edilmesi değil azaltılması amacıyla da uygulanabilmektedir.

Erkeklerde lazer epilasyon sürecini etkileyen avantajlar ve dezavantajlar vardır.

Avantajlar

Yüz, sakal, koltuk altı ve ense bölgelerinde kıl köklerinin genel olarak kalın ve koyu renkli yapıda olması sayesinde ışık emiliminin fazla olması sonucu başarılı olması.

Erkeklerin hormonel ve genetik açıdan dayanıklı oluşlarından dolayı genellikle ağrı eşiklerinin fazla olması sonucu ağrı hissetmemeleri ve anestezik ilaçlar dahi gerekmeksizin; ince kıl köküne sahip olduğu bölgelerde maksimum enerji kıl köküne verilerek, faydalı epilasyonun sağlanabilmesi

Teknolojisinin gelişmesiyle diode lazerlerinin; Omuz, sırt, bacak, kol, göğüs gibi bölgelerde ince kıl köklerine sahip olan kişilerde uygulanarak tedavide başarı sağlaması.

Dezavantajlar

Erkek derisi anatomik olarak daha kalın olmasıdır. Deri kalın olunca lazer enerjisi yeterli düzeyde kıl köklerine ulaşamaz. Bu nedenle epilasyon ışın değerleri; iyi bir epilasyon uzmanı ile doktor tarafından karar verilerek uygulanılmalıdır. Kişinin anatomisinin özelliklerine göre belirlenememiş ve kontrolsüz, yetersiz güçte enerji verildiğinde olumsuz sonuçlara davetiye çıkarabilir.

İkinci neden ise erkeklik hormonun kıl köklerini tekrar aktive edici özelliğidir. Bu iki neden kişisel farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle erkeklerde lazer epilasyon sonuçları, kılların bitiş zamanları bayanlara göre biraz daha kişisel faktörlerle ilgilidir.

Sonuç olarak; Tüm bu avantaj ve dezavantajlar bilimsel açıdan araştırmalarla gözden geçirildiğinde, erkek lazer epilasyonunun kadındaki başarıya ulaşmamasının birkaç teknik nedeni vardır. Lazer epilasyon için gereken stratejiler kişiye özel olarak geliştirildiğinde ve lüzumlu olan teknolojiler uygulandığında olumlu sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Erkeklerde lazer epilasyonun dezavantajlarını aşmak için; erkeklerde daha başarılı olan efektif parametrelere sahip diode lazerlerin doktor gözetiminde lazer epilasyon uzmannları tarafından uygulanılması ve doğru kullanılmasıyla sorunlar çözüme güvenli ve daha kolay bir şekilde ulaşmaktadır.

HEMEN REZERVASYON HEMEN ARA