Menü
Dolgu

HİZMET HAKKINDA

İnsan anatomisi zamanla yarışan bir mekanizmadır. Zaman ilerledikçe hücrelerin yenilenmesi azalır. Dünyada bu duruma medikal estetik bilim adamlarının çalışmaları sonucu anti-aging uygulamalar günümüzde geliştirilerek yaygın olarak kullanılmaktadır. Görülen klinik sonuçlar anti-aging “yaşlanma karşıtı” uygulamaların oldukça başarılı sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir. Bu uygulamalardan en yaygın olarak kullanılan yöntem botox uygulamalarının yanı sıra dolgu uygulamalarıdır. Ciltte hücre üreteçleri olan fibroplastların 20’li yaşlardan sonra çalışma hızının azalması sonucu cilt dokularının doygunluğunun azalmasıyla birlikte ciltte kırışıklıklar ve yer çekiminin etkisiyle de elastikiyet kayıpları meydana gelir. Yüze uygulanan dolgu maddeleri, yüzün farklı bölgelerine özel yoğunlukta ve çeşitleriyle uygulanırlar. En çok uygulanan kullanım alanları; alında, yanaklarda, gözaltında, nazobiallerde (dudak kenarlarında), dudak üzerinde oluşan çökme, kaş ortasındaki derin kırışıklıkları düzeltmektir. Yüze uygulanan dolgu maddeleri, derinin subdermal alanından dermal alanına kadar değişen farklı derinliklere uygulanması mümkündür. Uygulama derinliği dolgu maddesinin tipine ve deri defektinin “kırışıklığın” derinliğine göre değişir. Dolgu enjeksiyonu yaklaşık 20 dakika sürer ve hemen sonra günlük işlere devam edilebilir. Genel olarak dolgu maddelerinin etkisi geri dönüşümlüdür. Geri dönüşüm zamanı kullanılan dolgu maddesinin çeşidine ve bölgeye göre değişir. Bazı durumlarda en iyi sonuç için tekrarlayan enjeksiyonlar tavsiye edilir.

Dolgu Maddeleri İle İlgili Merak Edilen Sorular

Dolgu maddelerinin uygulama koşullarına göre çeşitleri nelerdir?

Estetik dolgu maddelerinin bir çok sınıflandırması mevcuttur. Bunlar uygulandığı yere göre yanak dolguları, yüz dolguları, dudak dolguları, göz altı dolguları (ışık dolgusu), göz çevresi kırışıklık dolguları, derin ve hacim sağlayan dolgular, çapraz bağsız dolgular (IAL sistem gençlik aşısı, teosyal redencity) gibi. Estetik dolgu maddeleri ciltte kalıcılık sürelerine göre de sınıflandırılmaktadır.

· Kalıcı olmayan dolgu maddeleri
· Yarı kalıcı dolgu maddeleri
· Kalıcı dolgu maddeleri

Dolgu Maddeleri Hangi Durumlarda Kullanılır?

Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
Dudak dolgunlaştırılması
Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
Göz çevresindeki kırışıklıklar
Alındaki çizgiler
Akne izleri
Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi 

Dolgu Maddelerinin Sınıflandırılması

Dolgu maddelerinin ciltte bulunma süresi ve içerikleri nelerdir?

Süreli dolgular

Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular

Estetik dolgu maddeleri, kalıcı dolgu Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir (NASHA). İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır. Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden (no allergen içerikli olduklarından) herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Restylane, Perlane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm, Teosyal Redensity (Işık Dolgusu), Amalian, İdea, Perfectha, Juvederm Voluma gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır.

Teosyal Dolgu Maddeleri ve Çeşitleri

Teosyal dolgu maddesi hayvansal kaynaklı olmayan dolgulardan bir tanesidir. Diğer hyaluranik asit bazlı olanlara göre daha az yan etki yaratmaktadır. Teosyal dolgu maddelerinin uygulama yapılacak bölgeye göre çeşitleri bulunmaktadır.

Teosyal First Lines

Teosyal Touch Up

Teosyal Global Action

Teosyal Deep Lines

Teosyal Ultra Deep

Teosyal Kiss İle Dudak Dolgunlaştırma Dudak Estetiği

Özelliği dudak için özel olarak üretilmiş bir dolgudur. Dudaklar diğer alanlardan farklı özellik gösteren bir yerdir. Hareketli bir yapısı vardır vede mukoza ihtiva eder. Dolayısıyla sıradan bir dolgu dudakta süresinden daha erken erirken özel olarak dudak dolgusu şeklinde hazırlanan bu dolgu en az 6 ile 8 ay dudaklarda dolgun bir şekilde kalmakta ve hatta daha uzun sürede kendini muhafaza etmektedir. Dudak dolgusu nun içinde kendinden lokal anestezide bulunmaktadır. Bu sayede uygulama esnasında hastalar hiç ağrı hissetmezler. Bu da dudak dolgu uygulamasını kolaylaştırır ve sonrasındaki şişlik en az olmuş olur. Teosyal kiss diğer dudak dolgularında gözlenebilen kist, fibrom ya da sertlik benzeri bir durum yaratmaz. Dudak dolgusu uygulaması yaparken üst dudak ile alt dudak dolgu enjeksiyonu orantılı olarak uygulanmalıdır. Bu sayede hem üst dudak aşırı büyümüş olmaz, hem doğal durur hem de alt dudakta da hacim arttırılmış olur.

Teosyal Redensity 2 Işık Dolgusu İle Göz altı Dolgu Uygulaması

Gözaltı dolgu uygulamaları daha önceden hastalar ve doktor açısından nisbeten zor bir uygulamaydı. Göz altı derisinin çok ince olması vede hassas olması dolguyu çok fazla gösteriyordu. Redensity 2 ışık dolgusu ile içerdiği yarı çapraz bağlar sayesinde göz altı ile yanak arasında bulunan çöküklükler, oluklar ve göz torbalarının alt kısmı rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Gözaltı ışık dolgusu içerdiği protein, vitamin, antioksidan ve mineraller sayesinde aynı zamanda göz altı morluklarınıda belli oranda hafifletmektedir. Yapısında bulunan lokal anestezi sayesinde ağrı oluşturmaz. Yine kanülle dolgu uygulama tekniği sayesinde göz altında morluk, şişlik hemen hemen hiç olmaz. Redensity 2 gözaltı ışık dolgusu 1 sene civarında kalıcı olmaktadır.

Juvederm Dolgu Maddeleri

Juvederm dolgu maddesi hyaluranik asit içerikli Allergan firmasının ürettiği bir dolgudur. Juvederm Ultraplus, Juvederm Smile, Juvederm Voluma, Juvederm Volbella isimli dolgu çeşitleri bulunmaktadır. Firma Vycross teknolojisi kullanarak ürettiği dolgulardan Voluma ve Volbella bu özelliği taşımaktadır. Bu özellik çapraz bağları daha sağlam ve efektif yaparak hyaluranik asit yoğunluğunu azaltmaktadır. Yine bu dolgu daha az hidrifilik özelliğinden dolayı daha az su tutar, bu sayede hastada daha az ödem, şişlik meydana gelmektedir. Bu durum hem hasta hem de doktor açısından konfor sağlamaktadır. Bu dolgulardan Voluma; elmacık kemiğinde, yanaklarda, çene ucunda, nazolabial çizgilerde kullanılırken, Volbella ise dudak ve ağız çevresinde kullanılmaktadır. Yine her 2 dolgu içerdiği lidokain sayesinde ağrısız dolgu uygulamasına olanak sağlar.

Yarı kalıcı dolgular

Bu dolgu maddeleri etkinlik süreleri 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Her maddenin farklı bir etki mekanizması vardır. Bu dolgular daha çok yanak, nazolabial çizgilere uygulanmaktadır. Dudak bölgesinde kullanımı genellikle önerilmez. Bu dolguları Radiesse, Sculptra, Beautical 2/5 gibi sayabiliriz.

Radiesse

Radiesse kalsiyum hidroksiapatit içerikli oldukça güvenilir bir dolgu maddesidir. Radiesse genelde yanak, burun yanak dudak arasındaki çizgileri, çeneyi, elmacık kemiklerini belirginleştirmede kullanılır. Dermisin alt tabakasına uygulama gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında yaklaşık 1 haftada hücrelerin içerisine dolgu maddesi girer ve daha doğal görünüm ortaya çıkar. Radiesse dolgu maddesi allerjiye neden olmaz. Hyalüronik asit bazlı uygulamalara göre daha uzun süre kalıcıdır.

Kalıcı Dolgular

Bioalcamid

Bioalcamid, %4 alkilimid ve %96 su içeren jel formunda kalıcı dolgu maddesidir. Enjeksiyondan sonra bioalcamid vücudumuzdaki kollajen tarafından sarıldığından bu dolgu maddesi ‘endo-protez’ olarak da anılmaktadır. Bu reaksiyon bir allerjik reaksiyon veya yabancı cisim reaksiyonu olmayıp vücut tarafından çok ince bir kollajen tabakası ile bioalcamidin sarılıp izole edilmesidir. Sıklıkla bu süreç 45 gündür ve bu sürece kadar ödem ile birlikte, materyal haciminde % 10’ luk bir azalma olabilir, ancak sonrasında tamamen kalıcıdır.

Bioalcamid’ in diğer dolgu maddelerinden bazı farkları mevcuttur: Diğer dolgu maddelerine göre çok büyük miktarlarda enjekte edilebilir (örneğin 500 - 1500 cc gibi) ve daha sonra istenildiğinde enjekte edilen endo-protez çıkarılabilir. Yalnız cildin yüz bölgesi gibi ince olduğu yerlerde fazla miktarda bioalcamidin tek seferde enjeksiyonu yerine 2 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması tavsiye edilir. Vücutta bioalcamidi yıkan bir enzim olmadığından aynı zamanda materyal oksidasyona ve hidrolize karşı dirençli olduğundan sonuç kalıcıdır. Enjeksiyonu allerji testi gerektirmez. Oda sıcaklığında saklanabilir. Etrafını saran ince kollajen tabaka implant materyalinin enjekte edildiği yerde sabitlendiğinden, enjeksiyon yapılan yerden çevre dokuya doğru yer değiştirmez. 

Bioalcamidin 3 değişik formu vardır. Lip (dudak), face (yüz) ve body (vücut). Bu formların içerikleri aynı, elastikiyetleri farklıdır. Bioalcamid mukoza içine enjekte edilmediğinden dudak kalınlaştırmada değil, dudak kontürünü belirginleştirmede kullanılır. Bioalcamid estetik amaçlı kullanılabileceği gibi, yüksek miktarlarda da kullanılabildiğinden deformasyonların düzeltilmesinde, deprese çukur alanların hacminin kazandırılmasında, göğüs deformitelerinde, ekstremitelerdeki hacim problemlerinde başarı ile uygulanmaktadır. 

Artecoll

Artecoll yüzdeki kırışıklık ve diğer deri bozukluklarına uzun süre etki eden enjektabl bir maddedir. Artecoll 2/3 denature sığır kollajen, 1/3 oranında polimetilmetakrilat adı ile bilinen bir maddenin 30 mikron çapında kürecikler haline getirilmiş şeklidir. Bu kürecikler doku içerisinde depo edilmesinden dolayı emilimi ve reddi mümkün olmamaktadır.

Artecoll içindeki kollajen 3 ay sonunda emilir ancak PMMA kürecikleri kalıcı olmakta ve onun çevresinde oluşan yeni doku oluşumu Artecoll’un kalıcılığını sağlamaktadır. Artecoll ilk 20 gün içinde uygulanan bölgeye yerleşme süreci gösterir. Asıl istenen etki bundan sonra başlar ve 3 ay içinde de tam olarak ortaya çıkar.

Artecoll uygulandıktan sonra deri içinde yerleşmesi ve etrafının fibroblast hücreleri tarafından yapılan fibrin lifleri ile kaplanması en erken 3 ayda tamamlanır. Özellikle 3 – 4 ay sonra yapılan ek bir uygulama ile etkinlik ve başarı arttırılabilmektedir. Uygulamadan 14 – 28 gün öncesinde ön kola allerji testi gerektirir, sıklıkla negatif olsa da % 1 – 2 allerjik reaksiyon görülebilmektedir.

Artecoll özellikle alın, kaş arası, dudak üstü çizgiler, burun ve ağız köşesi arasında uzanan çizgilerde son derece etkili bir yöntemdir. Göz altlarında meydana gelen çökmelerde doldurma amacıyla kullanılır. Ayrıca yapılan plastik cerrahi ameliyatlarından sonra meydana gelebilen çökmelerin doldurulmasında da kullanılır. Akne skarlarının doldurulmasında başarıyla kullanılmaktadır. Dudakları büyütmek ve şekil vermek amacıyla da başarılı bir şekilde kullanılır.

Dolgu maddeleri uygulandığında etkisi ne kadar devam eder?

Kullanılan maddenin özelliğine göre hyalüronik asit içeren preparatlarda 6 ile 12 ay, Poly L Laktik asit içeren uygulamalarda 1 ile 2 sene, Hidroksi apatit içeren preparatlarda 3 yıl, kalıcı dolgularda ise ömür boyu devam eder.

Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer?

Bir uygulama ortalama 15 ile 30 dakika sürer. Tıpkı botoks gibi son derece kolay yapılmaktadır.

Uygulama sırasında ağrı olur mu?

Kişiyi rahatsız edecek bir ağrı oluşmaz, istenilirse uygulamadan 30 ile 60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir, bazı uygulamalarda lokal anestezi yapılabilir.

Yüzde rahatsızlık veren bir durum oluşur mu?

Uygulama bir enjeksiyon yöntemi ile yapıldığından çok hafif bir şişlik olabilir, sonrasında buz uygulamak faydalı olacaktır. Özellikle dudak enjeksiyonlarında şişlik biraz daha fazla olacaktır.

İşe gitmeye engel bir durum olur mu?

Uygulama herhangi bir zamanda, öğle arasında yapılabilir, sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.

Kanülle dolgu uygulaması nedir ?

Dolgu maddesi uygulanırken genellikle iğneler kullanılır. Bu iğneler son derece ince olmakla birlikte bazen hassas ciltlere sahip hastalarda morarma yapabilmektedir. İşte bu durumdan kaçınmak amacıyla iğne kadar ince ancak ucu sivri olmayan kanül denilen uçlarlada dolgu uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede şişlik ve morluk oluşmamaktadır.

Dolgu Maddelerinin Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Dolgu fiyatları kullanılan dolgu maddesinin türüne, markasına, süresine, kaç adet kullanılacağına ve uygulama yapılan yerine göre değişmektedir. Bazen bir dolgu yetebileceği gibi durumunuza göre daha çok sayıda dolgu maddesine ihtiyaç olabilir. Bu durumda fiyat ücret değişecektir. Bunun için muayene olmanız gerekmektedir.

UYGULAMA VİDEOLARI

DANIŞAN YORUMLARI Tadını çıkaranlar
| 01.01.1970

COVİD-19 TEDBİRLERİ HEMEN REZERVASYON HEMEN ARA